Rady začínajícím burziánům

28. února 2009 v 11:30 | JH
Vysoká škola burziánská

Dostal jsem velmi pěkný e-mail od 17-letého studenta gymnázia, který uvažuje o tom, že by se chtěl v budoucnosti věnovat profesionálně obchodování (investování) na burze. Tento mladý muž mě žádal o radu, na kterou vysokou školu by se měl přihlásit, která by byla nejvíce k užitku. Dobrá otázka! Co byste mu doporučili vy?

Já si totiž správnou odpovědí nejsem vůbec jistý. Pokud vím, neexistuje žádná vyšší či vysoká burziánská. Na prvním místě asi člověka napadne vysoká škola ekonomická. Podle mého názoru to ale nemusí být ta nejvhodnější škola pro budoucí úspěšné obchodníky a investory. Jistě, naučí vás tam něco o ekonomii a něco o fungování finančních trhů. Bude to stačit? Vždyť dění na burze je tak nesmírně komplexní a je zde tolik faktorů, že vlastní ekonomie je pouze zlomek celku. Skoro mám někdy pocit, že vyhraněný pohled ekonoma může úspěchu při investování spíše ublížit.

Každopádně vystudováním vysoké ekonomické člověk asi chybu neudělá. Rohodně bude velmi dobře rozumět pojmům, finančnímu systém atd.

Setkal jsem se s tím názorem, že mnohem vhodnějším předpokladem pro úspěch na burze je například profese soudce, advokáta či lékaře a něco na tom bude.

Osobně jsem vystudoval lékařskou fakultu a ty zkoušky (resp. znalosti) ze sociologie, psychologie, psychiatrie a statistiky se na burze docela hodí. Nevěříte?

Vždyť o co jiného na burze jde, než o stanovení diagnózy a následnou terapii? A pokud terapie právě nezabírá? Hledají se důvody a případně se terapie upravuje či se volí jiná léčba.

Možná, že ještě vhodnější průprava je profese psychologa.

Docela trefně se k tomuto tématu vyjadřuje Kostolany:

"Otázka: Co tedy musí spekulant umět?

Spekulant by měl být politolog, sociolog, psycholog, filozof spíš než podnikový hospodář nebo hospodářský inženýr...

...Vlastně se role burziána podobá roli soudce: Soudce nebyl ani u činu, ani není expertem na zbraně. Vyslechne svědky, dostane expertizu od znalců a pak vynese rozsudek. Spekulant není žádný odborník na elektroniku, ropu, železnici, počítače nebo chemikálie. Dostane dobrozdání jednoho, analýzu druhého, vrhne pohled na mezinárodní politiku a politiku národní banky a pak vynese rozsudek, jestli by měl kupovat, nebo prodávat...

...Vlastně pro něj platí pravidlo: Všechno se nedá přečíst, ale musí se vědět, kde to najít..."

Přidat.eu záložkuPřidat.eu RSS
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radek Radek | E-mail | 11. března 2009 v 23:00 | Reagovat

no, jsem taky lekar a uz skoro n astupuju na burzu k Cyrrusu, zvlaste me zajima CEZ

Snad na tom akcionari z doktora neco bude:-))))

2 Hysek Hysek | Web | 12. března 2009 v 0:58 | Reagovat

ČEZ rozhodně ano.

Proč CYRRUS? Jsou snad nejdražší ze všech. A kvalita vůbec neodpovídá ceně.

Nevím, jaké máte zkušenosti? Pokud snad začínáte, dejte si velký pozor na maržové obchody (na páku). Není problém zlikvidovat mnohamilionový majetek za 2-4 dny. Můžete mi věřit, viděl jsem na burze mnohé...

A držím pěsti!

3 Emily Emily | E-mail | Web | 18. července 2016 v 16:27 | Reagovat

fantastic internet wa2rnig&#8n30;I consist of learn various perfect objects below. Certainly worthwhile book-marking about period meant for. My spouse coupled with i surprise how so appreciably function anyone put you might like to make this amazing effective website….

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama