4 volby aneb než začnete...

19. dubna 2008 v 21:01 | JH
Ještě před tím, než začnete investovat, si musíte sami zodpovědět jednu zásadní věc. Kdo bude řídit Vaše investice? Kdo za ně bude zodpovědný? Vy nebo někdo jiný? Od toho se totiž odvíjí všechno ostatní. V zásadě máte čtyři základní možnosti. Každá má své výhody i nevýhody. Nyní si nekladu za cíl vybrat tu nejvýhodnější. Také by to ode mne nebylo fér, neboť pro každého je výhodnější něco jiného a souvisí to s tím, jaký je typ osobnosti.
Vyberte si sami to, co je pro Vás to nejlepší.

1.možnost: Pustíte se do toho sami. Odpovědnost bude jen a jen na Vás. Za případné neúspěchy budete také zodpovědni pouze sami sobě. Stejně tak úspěchy a slávu sklidíte pouze sami.
Dovoluji si odhadnout, že maximálně jeden člověk ze sta má takový talent, že vydělává od prvního dne na burze. Většina se bude muset opravdu hodně učit. A pokud začnete rovnou naostro s vlastním kapitálem, počítejte s tím, že brzy zaplatíte vysoké školné. To co se naučíte, Vám však už nikdo nevezme.

2.možnost: Koupíte si v bance podílové fondy. Výhoda je ta, že v zásadě nemusíte na nic myslet. Koupíte a držíte. Dosáhnete však pouze průměrné výsledky a budete pouze kopírovat vývoj celého trhu. Respektive dosáhnete spíše podprůměrné výsledky. Nebudu daleko od pravdy když řeknu, že plus minus polovinu zisku si nechá banka. A pokud dojde naopak ke ztrátě? Ztráta bude samozřejmě na Váš účet. To je snad jasné ne?

3.možnost: Necháte si radit od makléřů. Tak tady Vás musím důrazně varovat! Makléři mají úplně jinou motivaci než Vy. Ideální klient makléřské firmy je ten, který v pondělí nakoupené akcie již v úterý prodává. Proč? Protože makléři vydělávají především na poplatcích! Kupovat a prodávat, to je pro ně ideální stav. Kdybych si nechal radit pouze od makléřů, tak už jsem dávno o všechno přišel. Jednou či dvakrát za rok mi řeknou nějakou zajímavou informaci. To je vše. Tipuji, že tak 5% makléřů umí na burze opravdu vydělávat peníze.

4.možnost: Spojíte se s nezávislou poradenskou firmou nebo s poradcem. Buďte s výběrem opatrní, těch opravdu dobrých je samozřejmě poskrovnu. Ostatně jako i v jiných oborech. Ideální situace je ta, že jsou zainteresováni výhradně na Vašem zisku. Například jim zaplatíte 20% ze zisku jednou ročně.
Plus rozumný roční správcovský poplatek řekněme 2% z investované částky.
Tady bych měl samozřejmě tvrdit, že je to ta nejlepší varianta. Neudělám to. Rozhodnutí je přeci na Vás.

Přeji Vám šťastnou volbu!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shivang Shivang | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 13:58 | Reagovat

Good článek, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko....:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama