Vyplatí se investovat ?

18. března 2008 v 11:38 | JH
Vyplatí se investovat?

Záleží na tom co očekáváte. Těžko najdete nějaký finanční nástroj, který v dlouhodobém horizontu vydělává více.

Pokud se podíváte na vývoj na nejvyspělejším akciovém trhu na světe (USA) za posledních 120 let, zjistíte, že investice do akciového trhu dosáhla zhodnocení v průměru 11% každý rok (po započtení dividend).
Samozřejmě, že je třeba počítat s občasnými výkyvy. A tyto výkyvy mohou být značné. Může se klidně stát, že za rok klesne hodnota Vašeho portfolia třeba o 25%. Stejně tak může přijít další rok, kdy naopak Vaše portfolio zhodnotí o 50%. Výkyvy jsou prostě normální a vychází z podstaty akciových trhů. Hlavní je, že dlouhodobě jdou trhy nahoru.
Ještě lepších výsledků lze dosáhnout výběrem akcií podhodnocených či těch nejperspektivnějších firem. Pro příklad není třeba chodit daleko. Akcie ČEZu posílily za posledních 5 let o cca 1500% (ne, to není přepis!). Z hlediska investorů se dnes jedná o jednu z nejzajímavějších firem ve Střední Evropě. Výběrem portfolia titulů lze reálně dosáhnout průměrného ročního zhodnocení 20-25%. To není málo. Pokud to vydržíte dostatečně dlouhou dobu (řekněme 20-25 let), dostanete se na částky, které snad ani nelze utratit. To si každý snadno spočítá.
Pokud Vám však někdo slibuje jistý zisk 30% či snad 100% ročně, mějte se na pozoru. Buď se jedná o začátečníka nebo o podvodníka.
Na investování je pravděpodobně nejdůležitější jeho psychologický faktor. Osobně ho považuji za 50% úspěchu. Chce to pevné nervy a také trochu štěstí! V zásadě je totiž třeba akcie nakupovat když "většina" ostatních prodává, neboť v ten moment již tituly bývají značně podhodnocené a za nějaký čas opět výrazně porostou. A opačně, je třeba prodávat, když "většina " ostatních nakupuje. V tu dobu již tituly bývají značně vysoko a lze očekávat pravděpodobný pokles. Nyní jsem to samozřejmě velmi zjednodušil a je možné o tom vést dalekosáhlou diskuzi. Podstata zůstává.

Vyplatí se tedy strkat peníze do akcií? Jsem přesvědčen, že ano. Počítejte však s tím, že to je běh na dlouhou trať a současně musíte splnit následující 4 podmínky:

1. máte volný kapitál
2. máte pevné přesvědčení
3. máte pevné nervy
4. máte dobrou strategii nebo dobrého stratéga

_____________________________________________________________________________
Pokud máte pocit, že akcie jsou pro Vás to pravé a rádi byste se poradili s někým, kdo investování rozumí a dobře Vám poradí, domluvte si s námi schůzku nebo nám napište. Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Email: akcie-komodity@seznam.cz ,

_____________________________________________________________________________
MUDr.Jan Hýsek, IČO:75868865

Poznámka: Neprodáváme finanční produkty. Věnujeme se výhradně poradenství v oblasti investic do akcií a komodit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | Web | 20. února 2019 v 20:45 | Reagovat

Paráda, díky moc za článek. Nad tím, že bych investoval do akcií uvažuji už delší dobu. Jsem v tomto oboru zatím ale pouze nováček, takže si nejsem jistý, jestli je to pro mě úplně ta nejlepší volba. Co myslíte?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama